Jdi na obsah Jdi na menu
 


O seriálu - Buffy přemožitelka upírů
Buffy, přemožitelka upírů (Anglicky Buffy the Vampire Slayer) je americký televizní seriál volně navazující na stejnojmenný film z roku 1992.KDY A JAK TO ZAČALO


První díl vysílala v březnu roku 1997 televizní stanice WB. Buffy a seriálu Dawsonův svět se připisuje hlavní podíl na úspěchu stanice WB v jejích prvních letech. Po pěti sériích přešel seriál pod konkurenční stanici UPN na poslední dvě série. Poslední, 144. díl se vysílal v květnu 2003. Seriál vytvořil Josh Whedon a produkovala společnost Mutant Enemy Productions, kterou založil. Název seriálu se často zkracuje jednoduše na Buffy nebo BtVS.


Vypráví příběh mladé dívky Buffy vyvolené osudem, aby bojovala proti silám zla, většinou s pomocí svého Pozorovatele a svých přátel, v originální verzi označovaných jako „Scoobies“.


Seriál byl nadšeně přijat kritiky i diváky také díky tomu, že používá nadpřirozené prvky jako metafory pro různé problémy skutečného života, zvláště ty spojené s dospíváním.


Scénárista Joss Whedon postavil seriál na opačném principu než většina hororových filmů, kde mladá blond dívka slouží jen jako hysterická oběť nebo někdo, koho může zachránit hlavní mužský hrdina. Whedon toto klišé obrátil a tak je to často Buffyin kamarád Alex, kdo potřebuju zachránit, a Buffy se o sebe dokáže postarat víc než dobře. Nicméně její osobní život je stejně zmatený a bolestivý, jako pro většinu dívek jejího věku. Tato kombinace fyzické síly a citové zranitelnosti získala pro seriál početné skupiny fanoušků.


Děj se odehrává v Kalifornii ve fiktivním městě Sunnydale, jehož střední škola stojí přímo na Pekelné bráně (Hellmouth), která slouží jako spojení mezi naším světem a temnou říší démonů. Přítomnost brány také přitahuje do Sunnydale nejrůznější monstra a zloduchy.


Nejvíce se v seriálu objevují samozřejmě upíři, zpodobňovaní různými způsoby inspirovanými mýty, pověstmi i literaturou. Buffy a její přátelé dále bojují s démony, duchy, bohy, trolly, zombie, čarodějnicemi i mezi sebou, a často není jejich úkolem nic menšího, než záchrana světa. Mytologie seriálu je inspirována tradičními pověstmi o nadpřirozenu i dalšími kulturními, náboženskými a fiktivními zdroji. Nadpřirozené prvky mají téměř vždy metaforický nebo symbolický význam.


Buffy (Sarah Michelle Gellar) je Přemožitelka, další z dlouhé řady mladých dívek vyvolených osudem, aby bojovaly proti silám zla. To jí dává extrémní sílu, výdrž, obratnost, intuici, uzdravovací schopnost a částečně také dar předpovídání budoucnosti ve formě snů. Dohlíží na ni její Pozorovatel Rupert Giles (Anthony Steward) , který je na začátku seriálu ve škole knihovníkem.


Pomáhají jí také její přátelé, označovaní v originále jako „Scooby gang“ nebo „Scoobies“, kvůli podobnosti s postavami z kresleného seriálu Scooby Doo  . Sarah Michelle Gellar později hrála postavu z tohoto seriálu, Daphne, ve filmech Scooby Doo' a Scooby Doo 2.


Buffy je většinou ta, která podstupuje fyzické souboje. Její kamarádka Willow Rosenberg zajišťuje shánění potřebných informací na počítači, od druhé série ke svým schopnostem přidá i magii. Giles je jako knihovník zběhlý ve vyhledávání informací v běžných knihách i starých mystických textech. Alexander Harris jako jediný nemá žádnou zvláštní schopnost a sám to také později přiznává.


Seriál je zajímavý tím, jak smíchal mnoho žánrů dohromady - horor, bojová umění , romanci, melodrama i komedii. Narozdíl od filmu, který byl špatně přijat a jeho tvůrce Whedon se od něj distancoval, dosáhl seriál velkého úspěchu jak mezi mladšími diváky (pro které byl určen), tak mezi staršími televizními kritiky. Mnozí to připisují chytře napsaným scénářům a talentu Josse Whedona.


Seriál je plný metafor k problémům a zkouškám období dospívání. V epizodě Out of Sight, Out of Mind je použita neviditelnost jako metafora k tomu, být ignorován ostatními. V dílu The Pack jsou Alex a několik dalších jeho spolužáků ovládnuti hyenami, což zpodobňuje často negativní důsledky vlivu skupiny na mentalitu jedince. Zřejmě nejdiskutovanější metaforou je následek toho, že se spolu Buffy a Angel vyspí - Buffy přijde o panenství a Angel o duši. Sarah Michelle Gellar k tomu řekla: „To je jasná metafora. Vyspíš se s klukem a on je najednou zlej.“


Seriál si za toto a další zdánlivě puritanské podtexty vysloužil hodně kritiky. Whedon ale tvrdí, že seriál se prostě jen zabývá následky činů a jejich dopadem na emoce diváků. Říká: „Nedávám lidem co chtějí, dávám jim co potřebují. … Nikdo nechce vidět v Othellovi pokojný rozvod. Lidé chtějí vidět tragédii. … Věci se musí pokazit, špatné věci se musí dít.“


Podle Whedona si seriál musí své emocionální chvíle zasloužit a tak postavy musí často bolestivě zodpovídat za své činy. Například když v šesté sérii je Buffy vzkříšena z mrtvých jejími přáteli, je spolu s ní přivolán i démon jako určité vyvážení. Její přátelé si mysleli, že byla v pekle, ona ale byla v nebi, a tak je pro ni návrat do drsné reality života velice těžký. Také díky jejímu oživení může v sedmé sérii První zlo vést válku proti linii Přemožitelek.


Děj není uzavřen do jednotlivých epizod, ale každá série má hlavní dějovou linku, kterou jednotlivé díly sledují, a svého hlavního zloducha, doprovázeného jedním nebo více menšími zloduchy.


Buffy a homosexualitaWhedon řekl, že vždy chtěl v seriálu homosexuální postavu. Původně to měla být mužská postava. První homosexuál v seriálu byl rváč Larry, který se přiznal Alexovi, protože si mylně myslel, že je také gay. Podle mnohých tahle scéna nastiňovala možnost, že Alex bude gay. U postavy Willow se také objevily náznaky - poprvé když Alex řekl, že Willow asi nemá zájem o randění s Buffy, podruhé a o dost jasněji v díle, kdy se Willow setká se svým druhým já z jiné časové dimenze, které se očividně zajímá o osoby stejného pohlaví. Obě tyto epizody napsal a režíroval Joss Whedon.


Nakonec to byla právě Willow, která ve čtvrté sérii po rozchodu se svým přítelem Ozem naváže milostný vztah s Tarou Maclay. To vytvořilo vlnu kontroverze v médiích, samozřejmě od odpůrců homosexuality v televizi, ale i od homosexuální komunity, která brala fakt, že obě dívky jsou čarodějky, jako klasický negativní stereotyp, čemuž moc nepomohly ani konzervativní požadavky stanice WB, která tvůrcům dovolila polibek obou dívek až v polovině páté série (jedná se o první lesbický polibek v televizním seriálu vysílaném v hlavním vysílacím čase - epizoda The Body). Joss Whedon to ale označil jako výhodu, protože ho takové zákazy nutí jako tvůrce být kreativnějším.


Láska Willow a Tary byla násilně přerušena na konci šesté série, kdy byla Tara zastřelena. V důsledku ztráty své milované se Willow obrátila k černé magii a zlu, vraha zaživa stáhla z kůže když prosil o milost a málem by zničila svět, kdyby ji nezachránil Alex. Zatímco někteří fanoušci oplakávali konec nejlepšího lesbického vztahu v televizi, jiní si stěžovali na další negativní stereotyp - lesbická postava je za své hříchy po zásluze potrestána smrtí. Tvůrci se bránili tím, že smrt Tary neměla nic společného s její orientací a že stejně tak by se zachovali k jakékoli jiné postavě.


Následující vztah Willow a potenciální Přemožitelky Kennedy v sedmé sérii mohl být pokusem utišit kritiku a vyhnout se klišé osamělé homosexuální postavy. Nicméně rychlost, se kterou Willow překonala ztrátu Tary a své kruté činy, jen posilnila hněv kritiků, kteří mimo jiné označovali Kennedy za „spratka“. Willow má s Kennedy na svém kontě ještě jedno prvenství - první scéna lesbického sexu v televizním seriálu (epizoda Touched).


V sedmé sérii přibyly ještě určité náznaky homosexuality dvou vedlejších postav - oblíbeného démona Clema a neúspěšného padoucha Andrewa Wellse, který projevoval velkou náklonost jak k vůdci své party Warrenovi, tak ke Spikovi nebo Alexovi.


Postavy


Hlavní (a vedlejší) zloduchové • Série 1 - Pán (Darla, Luke)
 • Série 2 - Angelus (Pomazaný, Spike, Drusilla )
 • Série 3 - Starosta Richard Wilkins, Faith (pan Trick)
 • Série 4 - Adam (Iniciativa)
 • Série 5 - Glory (Byzantští rytíři)
 • Série 6 - život, Temná Willow (Warren Mears, Jonathan Levinson, Andrew Wells)
 • Série 7 - První zlo (Caleb, Turok-Han)


Unikátní dílyHush

V tomto díle čtvrté série přijde celé městečko Sunnydale o hlas. Postavy tak celých 26 minut neřeknou jediné slovo a musí si pomáhat gesty a psaním. Epizoda byla nominována na cenu Emmy.


The Body

Epizoda, ve které se Buffy a její přátelé vyrovnávají s náhlou smrtí její matky Joyce. Není zde použita žádná doprovodná hudba. Tento díl je vesměs hodnocen jako extrémně podařený a sugestivní, díky tomu jak realisticky zobrazuje první hodiny po takové tragické události. V závěru je ale jasné poselství, že svět se ani kvůli něčemu takovému nezastaví, a Buffy tak musí v márnici, kde je tělo Joyce, přemoci upíra. Ze všech 144 dílů seriálu by se tento dal označit za nejvíce „umělecký“.


Once More, With Feeling

Sedmá epizoda šesté série je natočena ve stylu muzikálu, samozřejmě s příslušným zdůvodněním ve stylu Sunnydale - celé město tančí a zpívá kvůli působení démona (kterého omylem přivolal Alex). Zpívání se nevyhnulo ani hlavním postavám, všechny písně si herci nazpívali sami, ačkoli sami profesionálně nezpívají (s výjimkou Jamese Marsterse a Anthonyho Heada). Alyson Hannigan zpívání příliš neholduje a tak odzpívala jen asi 4 věty, ostatní postavy dostaly aspoň jednu celou píseň.


Normal Again

Tento díl víceméně zpochybnil všechny dosavadní epizody tím, že nastolil vizi reality, kde Buffy je už šest let v psychiatrickém ústavu a trpí schizofrenií. Její rodiče a doktoři se ji snaží přesvědčit o tom, že svět upírů a démonů existuje pouze v její hlavě. Buffy nakonec ve světě ústavu umírá a vrací se do reality Sunnydale, což ale také může znamenat, že opravdu zemřela a zbývajících 27 dílů se odehraje během několika minut v jejím mozku.


Série • Série 1 (1997)
 • Série 2 (1997-1998)
 • Série 3 (1998-1999)
 • Série 4 (1999-2000)
 • Série 5 (2000-2001)
 • Série 6 (2001-2002)
 • Série 7 (2002-2003)


Dílů je celkem 144, všechny mají cca 44 minut, s výjimkou muzikální epizody Once More, With Feeling, která je o 4 minuty delší.


Díla inspirovaná Buffy


Postava upíra Angela, který díky cikánské kletbě získal zpátky svoji duši (aby ho tak navěky trápily jeho předchozí vraždy), se během prvních tří sezón stala velice oblíbená a získala svůj vlastní seriál Angel. Postavy z Buffy se pak objevovaly v Angelovi a naopak.


Oba seriály inspirovaly řadu komiksových adaptací, časopisů, knih, video her a sběratelských karet. Vznikl nespočet webových stránek, diskuzních skupin a příběhů napsaných fanoušky seriálu. Vydány byly dvě CD se soundtrackem (Buffy the Vampire Slayer: The Album a Buffy the Vampire Slayer: Radio Sunnydale - Music from the TV Series) a také CD s písněmi muzikální epizody Once More, With Feeling.

Zdroj: Wikipedia